Článek Reformace tělocviku á la Tlapka

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Reformace tělocviku á la Tlapka

17. 04. 2017 - 20:52

iva: Na tělocviku jsem nejvíc milovala zvonění, které znamenalo konec hodiny.
I dnes trpím při fyzických testech a to jsou jen 1xročně.
Křečovitý vis místo šplhu je můj markant.
Přitom jako děcko jsem normálně lezla po stromech, po vejškách, jezdili jsme na kole...
V práci jsme si kolo vydyndali taky a rozhodně to je fajn.
Ale tělocvik - ne ne ne.
Přesto věřím, že tělesná výchova ve škole je dobrá věc, jen kdyby to měla být fakt výchova k tělocviku. K pohybu. Naučit, ukázat, najít pro každého to jeho, v čem se chytí. Každej není maratonec, baletka, gymnastka, vzpěrač.
Ale zároveň si myslím, že by měl každej dokázat aspoň blbej kotrmelec. (Výmik ne, výmik je debil )
Tvůj nápad mi přišel hodně šikovnej, zejména pro ty starší, na základce by to asi moc nefungovalo
Ale ohodnotit určité činnosto procentuelně nebo kredity... proč ne?
Určitě by byl trochu problém s bezpečností, přece jen, škola má povinnost mimo jiné dbát i na bezpečnost a ochranu zdraví svých žáků, ale určitá reforma školství by z tvého návrhu vyjít mohla
PS: holčičky mají sportovní kroužek. Starší městskej parkur a Mladší sporťák. Starší to baví a Mladší taky - maj prima instruktora, je tam nejstarší a tudíž i nejšikovnější, což je pro ní milej nezvyk Nebejt sporťáku, zleniví mi ještě víc, než stihla zdědit

18. 04. 2017 - 11:07

tlapka: Já tě mám čím dál radši a podezírám tě z pokrevního příbuzenství! I když, pozor. Moje mamka, taky žádné eso, neuměla kotoul dozadu, ale výmyk snad jako jediná ze třídy ano! Nikdo to dodnes nechápe! Ovšem křečovitý vis je křečovitý vis.
Kotrmelce a podobné věci jsou podle mě záležitostí hlavně těch základek, prcky to ještě snad i baví, hlavní vlna nechuti k těmhle věcem podle mě přichází později. Na střední se to třeba v jedné hodině promrská, ale věnovat se tomu třeba tři hodiny mi přijde přehnané. Ale jak říkám, značná část klasické TV by zůstala, takže prostor by byl. A rozhodně by šlo o SŠ, reálně si nedokážu představit ani prváky, spíš bych nápad směřovala do 3. a 4. ročníků, kde už bývá studentům 18 let, což by mohlo zjednodušit i bezpečnost. Sportovní centra jsou navíc určitě pojištěná. A když vycházím ze svých zkušeností, 80% úrazů jsme řešili v tělocvičně, 20% při běžném provozu (rozbitý nos při házení lahve s vodou atd.) a 0% někde v terénu (naštěstí). Chtělo by to stanovit pravidla, ale věřím, že by to šlo.
Hodně si to spojuju s povinnou četbou - nám taky vtloukají do hlavy, ať dáváme možnost výběru, ale hlavně, ať děcka vidí, že literatura je pestrá a najdou si to svoje, i kdyby to měly být do začátky ne "plnohodnotně ušlechtilé" žánry.
Sportovní kroužky považuju za užitečné. Jenže dnes je má opravdu skoro každý a myslím, že by to mohlo hlavně u těch mladších dělat problémy při nezohlednění v tělocviku. Protože mám pocit, že v těch kroužcích se automaticky pilují profi kariéry a ne jít si zahrát pro radost. Ale možná jsem jen pod vlivem toho, že zrovna do naší třídy opravdu chodili mistři republiky a podobná liga.

---
tlapka.pise.cz

18. 04. 2017 - 12:40

iva: Jejda, klasický případ dvou těl a jedné duše
Od té doby, co existuje nevěra je záležitost dědičných vlastností dost vošajstlich, do toho se radši nepouštět
Co se týče různých (a nejen sportovních)kroužků, taky mám ten dojem, že už málo jich je jenom pro radost místo výkonostních. Speciálně u Mladší byla celkem dřina najít něco na "jen tak" a tenhle sporťák byla vlastně náhoda. Starší jsem nahlásila na parkur (furt mi někam leze, tak jsem potřebovala, aby se to naučila bezpečně, než se o ní pořád bát, co si zlomí a kdy zase pojedeme na chirurgii) a na první schůzce jejich vedoucí prohlásil, že jich vzali nadstav právě proto, že během pár měsíců půlka dětí odpadne, až zjistí, že nedokážou hned všechny fígle jako ve filmech. A že pro ty, co by se chtěli hýbat i jen tak, má ještě jeden kroužek, v podstatě jen sportovní přípravku. Na což jsem suše opáčila, že mám sice ještě jedno dítě, ale na rozdíl od parkuristky dost neohrabané. Vedoucí kontroval, že z neohrabaných dělají ohrabané a příští čtvrtek už Mladší po krátkém, leč intenzivním vyjednávání, až skoro vydírání z mé strany, na zkoušku nastoupila.
Kupodivu jí nadšení stále ještě neopustilo, což mě samozřejmě těší.
Teď ještě najít nějaký kroužek pro mou maličkost a bude dobře

17. 04. 2017 - 21:11

myfantasyworld: Tohle je hodně dobrý nápad. Ono někdy to rozjímaní vede potom k činům, teda aspoň si myslím, že hodně lidí, co to někam dotáhli, tak rozjímali, až pak něco udělali.
Já jsem tělocvik měla ráda zčásti a zčásti ho nemusela. Neměla jsem ráda, když jsme museli běhat, ať už krátké nebo dlouhé tratě, mě to prostě nešlo. Nemusela jsem skákání do písku, i když to nebylo tak hrozné, vrhání koulí ušlo, co jsem teda měla hodně ráda skákání přes kozu a přesně takové ty gymnastické věci. Pravdou je, že každý člověk je jiný a problém je v tom, že v tělocviku musíme dělat všichni to stejný, když pak už na škole nejsi, vybereš si přesně to, co tě baví a jedeš v tom. Mě teď třeba štve, že není počasí, protože dokud mám volno, tak jsme chtěla jezdit na kole a ono nic.
My osobně jsme chodily s holkama na SŠ do fitka, dopoledne tam skoro nikdo nebyl, což bylo super a učitelé nám stroje vysvětlili a my si cvičili, na čem se nám chtělo a párkrát jsme dělali aerobic.
Věřím tomu, že různé využití jiných věcí v tělocviku jako třeba ta sebeobrana a tak, by nebyla špatná.

---
myfantasyworld.pise.cz

18. 04. 2017 - 11:10

tlapka: Ha! Chodili do fitka! Takže to jde! Pramen revoluce zažehnut!
U nás jednou(!) za těch osm let proběhl den se zumbou. O víkendu. Sportovně se dělo pořád něco, ale to se týkalo těch šikovnějších, co reprezentovali školu. Akcí pro kopyta, aby se schovala v davu nebo měl naopak někdo čas jim pomoct, bylo málo.

---
tlapka.pise.cz

18. 04. 2017 - 21:59

myfantasyworld: My na SŠ neměli vlastní tělocvičnu, takže jsme buď chodili vedle do Sokolovny, kde jsme cvičili, nebo na hřiště na 4. ZŠ a případně do fitka, ani už nevím, jak často to bylo, ale častěji. Takže určitě to jde, ani už nevím, jak to bylo s placením navíc, ale snad jsme nic neplatili, prostě se škola dohodla, abychom mohli do toho fitka chodit.

---
myfantasyworld.pise.cz

18. 04. 2017 - 07:15

chaostheory®pismenkuje.cz: Tohle je super napad! Na gymplu jsem telocvik nesnasela. Vsechno krome softballu. Zbytek byl des a vyvolalo to ve mne vsechno odpor ke sportu.
Pred maturitou jsem ale nasla lasku ke koleckovym bruslim,par let nato k pilates,ted k posilovne.
Kdyby se se skolou chodilo na jogu, pilates, bosu apod., rozhodne by to bylo milionkrat lepsi.

---
chaostheory.pismenkuje.cz

18. 04. 2017 - 10:42

tlapka: Softball byl boží. A taky se tam hrálo trošku na strategii, což dávalo šanci nám kopytům. Protože co s borcem, co se trefí na metu přímo do rukavice, když to metá za všech okolností na první, zatímco mu zvesela doběhnou dva lidi domů.
Když si představím, že bychom s holkama místo postávání, než na nás dvakrát za hodinu vyjde řadě při šplhu, šly jako parta na jumping... jé!

---
tlapka.pise.cz

18. 04. 2017 - 12:28

brutally-honest: Můj vztah ke školnímu těláku asi nejlíp vystihne to, že jeden rok jsme dostali nového učitele s flegmatickým vztahem ke třídnici a ten směrem ke mně na konci roku prohlásil: "A ty jsi kdo?" :- D
Donucení k pohybu ve stanovený čas a stanoveným způsobem jsem si neužívala, takže to tvoje uznávání razítek odjinud by se mi líbilo. Taky mi přišlo fajn, když jednou spolužačka, co dělala aerobik zorganizovala celou hodinu a předcvičovala – to by se dalo využít i třeba v té posilovně, kam nás taky vypouštěli celkem bezhlavě, když se nás potřebovali zbavit.
Soft byl celkem fajn, no, půlku času se člověk opaloval na lavičce a půlku času v blízkosti 3. mety, kam skoro nikdo nedoběhl :- D

---
brutally-honest.pise.cz

27. 04. 2017 - 12:14

tlapka: Mě znal bohužel každý.
Vzor z vlastních řad by šel možná taky využít, to je dobrý nápad. Vlastně jsme se nikdy o těch sportech, co měly u nás ve třídě tak profi zasotupení, nikdy nic moc nedozvěděli...
3. meta byla pro elity.

---
tlapka.pise.cz

18. 04. 2017 - 19:42

mamka: jojo...dodnes nechapu, ze jsem na povinne sestavy vzdycky byla leva, kotoul vzad pouze pres rameno, pry judisticky styl) ) a jedine co jsem umela byl opravdu vymyk a kolenotoc) ) coz neumely ani holky s polovicni vahou nebo sportovkyne ) nechapu dodnes)a M.se timto omlouvam, sportovec je po mne)

18. 04. 2017 - 21:15

iva: Ten výmik vám odpustíme, ale jen proto, že jste Tlapce věnovala spoustu jiných dobrých vlastností

27. 04. 2017 - 12:05

tlapka: Já to taky říkám pořád, že jsem se mamce vyvedla!

---
tlapka.pise.cz

27. 04. 2017 - 12:04

tlapka: Hlavně, že jsi jako Nadal!

---
tlapka.pise.cz

19. 04. 2017 - 07:30

radus: Nejlepším dnem mé tělocvičné kariéry byl den, kdy mě odvezli do nemocnice a později přišli na mononukeozu a vyfasovala jsem omluvenku do TV na rok. O díky bože!!! Po roce jsem šla za obvodní (už dospělácké) a ta ze mně za králíka udělala někoho, kdo vůbec nevidí a nemůže na záda tak, že snad ani nechodí O díky podruhé!!!

Na výšce mě tělák minul zcela (znovu díky). Ale před dvěma lety jsem zaběhla 5km Barvám neutečeš, prošla jsem atletickým tréninkem, kdy jsem dokonce dokázala překonat překážky - přestože existuje lékařská zpráva: "Dnes v hodině TV měla skákat přes kladinu, místo toho do ní narazila pravým předním bércem. Zhmožděnina měkké tkáně o velikosti xy, bez porušení. Kontrola zde za týden. V TV necvičí." Pustila jsem se do fitboxu, kickboxu, tančím (i když blbě). Naučila jsem se plavat s výdechem do vody a na jeden zátah dám 50x25m. Loni jsem dokonce usedla na kolo a najela celkově něco přes 500km. Jsem spokojena.

Tvé návrhy se mi hodně líbí!!! Byla jsem asi velmi podobná tobě. Také jsem pevně visela na tyči, také jsem neudělala kotoul dozadu - za pobavení celé třídy. V první třídě jsem se ještě nebála ničeho, i když ta šikovnost tam nebyla (po studiu SPUCHu vím, že mám asi problém s velkým schématem a solidní náběh na dispraxii). Během první třídy jsem nešikovně spadla z lavičky zavěšené na žebřinách (opičí dráha) a od té doby mám blok. Snažila jsem se to řešit, ale nenašla jsem cestu jak to odblokovat. Dokonce i na kole raději sesednu před nájezdem na obrubník či něco podobného. Mám zakořeněný strach, že to nedám a opět si ublížím.

A přesně si pamatuju ten moment z gymplu, kdy nás zavřeli do školní posilovny - moje jediná fajn hodina těláku!

---
radus.pise.cz

27. 04. 2017 - 12:53

tlapka: Pravým předním bércem. Ta věcnost lékařských zpráv je úžasná.
O dyspraxii ve svém případě taky lehce uvažuju, asi si, až budu mít čas, o tom něco půjčím a nastuduju. Prostorová orientace nula, motorika bídná... už dávno jsem si všimla, že když mi třeba v tom těláku opakovaně něco ukazovali, jak se to dělá, já jsem to nedokázala napodobit a ani poznat, čím se moje verze od té jejich liší.
P.S. Dokonce sesednu před nájezdem... já dokonce nejezdím na kole vůbec.
Koukám, že posilovny jsou univerzální odkladiště studentů.

---
tlapka.pise.cz

19. 04. 2017 - 16:39

sargo: Jistě tě potěší, že na naší základce to tak funguje. Za symbolický peníz chodí po okolí a zkouší kde co v kvantitě nemalé a kvalitě uspokojivé Musím říct, že fakt dobrý, dítko se chytlo na badmintonu a k tomu by se se mnou nedostalo

---
sargo.pise.cz

27. 04. 2017 - 12:02

tlapka: HA! HA! Takže to jde! A funguje! Dokonce i na té základce! Jiskra revoluce už jiskří! Co můžeme udělat pro to, aby se rozšířila?

---
tlapka.pise.cz

27. 04. 2017 - 13:13

sargo: Mno... obávám se... že tady je to trochu proto, že mají velmi miniaturní tělocvičnu, takže jim skoro nic jiného nezbývá Ale je to vážně výborné, ani honem nevím, co by bylo alespoň trochu dosažitelné a oni to ještě nezkusili.

---
sargo.pise.cz

27. 04. 2017 - 15:09

tlapka: Tak to je pěkný paradox, že díky menšímu vybavení mají větší možnosti.

---
tlapka.pise.cz

19. 04. 2017 - 20:00

boudicca: Mně se ten nápad líbí ohromně, ale je obtížně realizovatelný. Na druhou stranu, u nás stejný systém máme na vysoké (na bakaláři jsou 2 povinné semestry TV), takže při dostatečné snaze fungovat může.

Na střední jsem měla štěstí na výborné tělocvikářky. Moje oblíbená se sama věnovala fitness, a tak jsme s holkami často cvičily zumbu, jógu, na míčích atd. Komu se nechtělo, mohl hrát badec, přehazku nebo cvičit na strojích. Občas nás fitnesska ničila s volejbalem, ten nikomu moc nešel, ale věci jako běh, šplh nebo skákání do písku jsme dělat nemusely. Kdo z holek chtěl raději ke klukům, kde byl režim přísnější a více se hrál fotbal, ten se mohl přidat k nim. Díky tomu jsme cvičily všechny a dokonce jsem se na hodiny i těšila. Přitom na základce byl tělák moje noční můra, nic mi nešlo. Navíc jsme měli na střední hodnocení uspěl/neuspěl, to taky přispívalo k dobré náladě. Kdo na hodiny chodil a aspoň trochu se snažil, ten kladné hodnocení vždy dostal. Stejné to bylo i s výtvarkou a hudebkou. Dodnes s děsem vzpomínám, jak jsem na základce musela zpívat sólo na známky...

---
by-boudicca.blogspot.cz

27. 04. 2017 - 12:44

tlapka: Výběr je vždycky plus, i z blbých možností je lepší si vybrat sám.
Přesně, jestli u těch výchov by bylo dobré používat třeba právě jen stupnici uspěl/neuspěl. U nás opravdu padaly i dvojky z tělocviku. Nehledě na to, že to opakovaně zkazilo spolužačce vysvědčení. Tělák!

---
tlapka.pise.cz

27. 04. 2017 - 17:52

rebarbora: Já měla z těláku taky vždycky dvojku, i když mi to občas kazilo vyznamenání Ale upřímně řečeno s těma známkama za běh, skok do dálky apod., kdy jsem podle tabulek měla samé koule, jsem byla vlastně ráda, že to nedopadlo hůř Si to představ, propadnout z tělocviku!

---
rebarbora.pise.cz

28. 04. 2017 - 14:54

tlapka: Přijít o vyznamenání kvůli tělocviku... to by mělo být trestné.
Ale hudebka, to je těžká konkurence. Se sólíčkem jsem měla čest jednou neplánovaně, když nám to slíbili předem, hodila jsem se marod.

---
tlapka.pise.cz

27. 04. 2017 - 17:53

rebarbora: Jo, to trauma ze zpěvu před celou třídou u klavíru si taky pamatuju

---
rebarbora.pise.cz

20. 04. 2017 - 10:34

alienor: Kde to můžu podepsat?

Nucení dětí do sportů, které jim nejdou a nebaví je, je bohužel běžná praxe na českých školách a v mnoha dětech to vypěstuje celoživotní averzi ke sportu obecně - pak vychází ty smutné statistiky, že se Češi všech generací málo hýbou. Proč asi.

Mně by se líbil místo klasických hodin Tv spíš jakýsi koncept "sportovního dne", kdy se celá škola 2x za měsíc odpoledne sejde někde ve sportovní hale, kde si každý vybere, jaký sport bude chtít. Všichni učitelé školy by se podíleli na dozoru a krásně by to stmelilo děti z různých ročníků. U nás na gymplu jsme takový sportovní den měli vždy před Vánoci a bylo to super. V nabídce bylo kolem 20 sportů a vybral si fakt každý, já vždycky chodila na kuželky

---
alienor.pise.cz

27. 04. 2017 - 12:34

tlapka: Sportovní dny taky nezní špatně, i když to odpoledne by asi vadilo těm, co už mají jiný program, děcka mají dneska spoustu kroužků. Dvakrát do měsíce je přece jen dost. A dát to dopoledne, to zase budou chybět hodiny učitelům jiných předmětů... nápad je to super, ale kam s ním?

---
tlapka.pise.cz

21. 04. 2017 - 18:37

rebarbora: Ach, Tlapičko, ty jsi Tělocvik na střední i na základce jsem nesnášela (na základce ještě o fous víc než na střední, neb po nás chtěli větší hrůzy) Částečně proto, že mi téměř nic z požadovaných disciplín nešlo, a částečně proto, že už tehdy mi přišlo jako blbost vyrazit jednou za rok na vrh koulí a čekat od studentů bez přípravy nějaké zázraky, ne-li výkony dle normované tabulky A šplh v mém provedení taky dopadal jen jako křečovitý vis
Tvůj nápad na zlepšení by se u mě tudíž setkal s víc než velkým nadšením A šance na úspěch v praxi by asi záležela na ochotě vedení té které školy, ale myslím si, že přesně jak píšeš, možností je hodně a když by se to dobře promyslelo, určitě se najde víc škol, kde by chtěli být průkopníky a zkusit při výuce taky něco nového Třeba by s tím pak mohli vyhrát i nějakou meziškolní soutěž (možná jsem moc pod vlivem komedie Fakjů pane učiteli, pořádá se vůbec něco takového? ) nebo dostat aspoň vyznamenání za inovace ministra nebo tak A určitě by to ocenili i studenti, minimálně by z toho měli pocit, že jsou dospělejší, když jim škola dá možnost volby nebo dokonce důvěru, aby si část tělocviku dělali na vlastní triko

---
rebarbora.pise.cz

27. 04. 2017 - 12:50

tlapka: O cenách a soutěžích nevím, ale stačilo by, kdyby tělocvik sám sobě nebránil v tom, co deklaruje jako svůj hlavní cíl - naučit děcka, aby se přirozeně rády hýbaly.

---
tlapka.pise.cz

23. 04. 2017 - 16:31

damn-girl: Tvá reforma by se mi neskutečně líbila, škoda, že to takhle nejde. Třeba někdy půjde a já doufám, pro budoucnost vlastních budoucích dětí! Já tělocvik nesnášela a ani mi nešel (snad krom šplhu na tyči ). A vlastně ze mě asi nikdy nebude zapálený sportovec, co běhá maratony a půlmaratony pro vlastní potěšení . Oblíbila jsem si ale jógu - na které už jsem také víc jak rok nebyla a zamilovala si běhání, ke kterému se vrátím až budu mít kde běhat (na sídlišti se mi běhat nechce), ale vím, že se ty podmínky už konečně zlepší , a tak běhání bude opět zase v létě a já se těším!

---
damn-girl.pise.cz

27. 04. 2017 - 12:21

tlapka: Proč by to nešlo? Už u Sargo vidíme, že to jde. Ale chce to vůli.
Vidíš, běhání. Chtěli po nás vrhat koulí, viset na té blbé tyči, ale aby nám řekli, jak běhat správně... Jasně, od přírody by to měl umět každý, ale když chceš začít, tak zjistíš, že to je věda.

---
tlapka.pise.cz