Reformace tělocviku á la Tlapka

17. duben 2017 | 20.17 |

Mám za sebou měsíc praxe jako učitelka, tudíž jsem ta nejpovolanější kafrat do školství, samozřejmě v naprosto jiné aprobaci, než jakou mám (skoro) vystudovanou. ;-) Pojďme se zasnít, jak by se třeba... někdy... možná... mohla oživit výuka tělocviku.

Dlouhodobí čtenáři si asi pamatují, jak jsem hvězdila v tělocviku. Krve teklo víc než potu. K maturitě nás došlo 24 - 3 profi badmintonisti, 2 tenisti, volejbalistka, 2 krasobruslařky, 3 další spolužačky lezly... pak vrstva průměru  a na konci já, Gaussova křivka je neúprosná. Teda, za mnou ještě v rezervě byla jedna spolužačka, která se věčně vymlouvala, když už, tak automaticky usedala k počítání skóre. Nechtěla jsem si kazit vysvědčení, takže neúprosně katastrofiální výkony jsem kompenzovala snahou. Zkrátka, další hřebíček do rakve mé pozice v třídní hierarchii...

Po maturitě se mi ulevilo, že na fakultě už tělák povinný není. Žádná gymnastika, ze které se mi motala hlava a dělalo mdlo ještě po zbytek dne. Žádné běhání dokola po tělocvičně, které mě k smrti nudilo. Žádné hody, vrhy a skoky, které mě sice bavily, ale věnovali jsme jim zhruba tři hodiny ročně. Žádný volejbal, který se podle rozlosování družstev zvrhl v o ohromnou srandu nebo v peklo na zemi. Žádný basket nebo florbal, kde kluci neznali bratra, natož sestru, a nebáli se využívat fyzickou převahu. Žádný šplh, který se u mě nikdy nezměnil v nic jiného než zoufale křečovitý vis. Žádný softball, který jsme milovali, ale naše průměrné schopnosti nám neumožňovaly si ho doopravdy zahrát. Ale ať už to bylo cokoli, bylo to hromadné a povinné pro všechny. Párkrát moje kamarádka, tenistka, trpěla kupodivu víc než já, protože zrovna padlo rozhodnutí posilovat břicho, což ona drilovala na včerejším tréninku půl odpoledne. A dneska má zapsaný aspoň jeden sportovní kroužek skoro každý prcek, pro něhož rodiče chtějí to nejlepší a hlavně všestranný rozvoj. Tělocvikářům je zpravidla jedno, jestli nenarušují speciální sportovní přípravu. O tom, že má zrovna slečna kritický den pro posilování břišní oblasti, nemluvě.

Ti, co sportovali profesionálně, zvládali všechny tyhle disciplíny. Ostatní vláli v zákrytu za nimi, někdo obstojně a někdo hluboko pod průměrem. Vlastně nejpohodovější byly hodiny, kdy nás potřebovali někam zašít a pustili nás do posilovny, kde jsme obsadily rotopedy a daly si do těla asi nejvíc, ale přitom v největším klidu. Žádná soutěživost, pres z týmového ducha, ale nastavitelná laťka pro všechny. Nebrala jsem si své výkonnostní kolapsy nijak osobně, ostatní na ně většinou po hodině či dvou zapomněli. Navíc jsem z toho dokázala udělat svou značku. Sebenaštvanější sportovní hvězdě, jejíž mečbol jste zazdili, vezmete vítr z plachet, když ho donutíte se tomu o týden později při čtení slohovky zasmát. Jenže, není to cesta pro každého.

Tenhle systém mě naučil mnohému, zatnout zuby, povznést se nad blbé kecy, udělat si ze sebe srandu, což je možná do života v mnohém užitečnější, než opravdu zamýšlené cíle - kotoul dozadu po mně počítám nikdo v budoucnu požadovat nebude (i když.

A když teď vidím, kolik mých spolužaček začalo cvičení nebo běhání doopravdy řešit na/po výšce, je mi líto těch let, které vyšly vniveč. Sportem se všichni ohání, že ho děláme pro zdraví, ale trochu nezohledňují to psychické. Jasně, že jsme to přežili a ve zpětném pohledu jde o prd. Jenže všichni víme, jak citliví v těchto ohledech dokážou puberťáci být. Ale když ve škole strávíte tolik času, proč si ho nezpříjemnit? 

V tomhle mi přijde vysokoškolský systém nesrovnatelně lepší. Je mi jasné, že středoškoláky nelze úplně pustit ze řetězu, ale dokážu si představit, že by existovala možnost udělit "zápočet", pokud by student prokázal svoji aktivitu jinde (zřejmě v nasmlouvaných centrech, kde by bylo vše trošku pod kontrolou, aby se nešvindlovalo, i tuhle možnost je třeba brát v potaz). Potvrdili ti na bazénu využitou permici na 10 vstupů? Máš za uplynulý měsíc tři razítka ze squashe ve vedlejší ulici? Fajn, v tom případě jsou pro tebe příští tři páteční hodiny se třídou dobrovolné, klidně přijď až na devět. Chceš taky propustku? Tady je kartička do fitka naproti, vyber si jakou lekci chceš, a až ti potvrdí pět návštěv, žádný problém.

Podle mě by se tím částečně eliminoval hlavní problém, který v současné výuce tělocviku je - tlak (ať ze strany učitelů nebo spolužáků) na výkon a monotónnost činností. Nejsem pro zrušení tělocviku úplně! Ale nahradit jeho poměrnou část outsourcovanými činnostmi, třeba jen jednou nebo dvakrát měsíčně. Prostě nabídnout možnost zkusit si něco jiného, co by se třeba bez kámoše neodhodlal vyzkoušet, a co by ho mohlo přitom"chytit". Od našeho gymplu jsou v dosahu 10 minut tři fitcentra. Myslíte, že nás někdy někdo vzal na fitbox, jumping, TRX nebo jógu? Nevyužívali jsme ani všechny možnosti, které nám ležely pod nosem! Přímo v tělocvičně máme vyhlášenou lezeckou stěnu. Pro ty, co po letech seberou odvahu a přijdou ve vyhrazeném čase po škole. Pokud seženou někoho, kdo je do toho všeho zasvětí. Do školního fitka nás občas vehnali, ale jen když nás potřebovali někam uklidit, nikdo nám neřekl, co a jak se na jakém stroji posiluje. Squashové kurty přes ulici, kam se dalo přeběhnout skoro suchou nohou, byly zřejmě tabu.

Věřím, že i zmíněným centrům by se vyplatila spolupráce. Dopoledne probíhá pro nezájem jen omezený počet lekcí. Školy jsou příslibem velkého počtu (aspoň občasných) klientů. Při dobrém naplánování by se jistě vyplatilo o něco snížit cenu a určitě nejsem sama, kdo by si za možnost zábavnější hodiny připlatil (připomínám, nebavíme se o všech hodinách tělocviku, jen o jejich části). Sponzoring se dá taky zužitkovat při odvodu daní. Pořádají se různé projektové dny, proč jednou za čas nedomluvit ve fitku, aby přijeli s trampolínkami, bosu či lekcí jógy nebo sebeobrany přímo do tělocvičny? Většinou jsou k dispozici dvě, tak proč v jedné nenabídnout alespoň občas alternativní program? Pro učitele by pozvání certifikovaného externisty neznamenalo žádné nároky v oblasti zvyšování kvalifikace.

Samozřejmě, muselo by se to všechno promyslet. Vyřešit zodpovědnost za studenty, čas na přesuny, sestavit systém možností a pravidel. Kdo by chtěl, využil by možnost vybočit ze stereotypu, kdo ne, chodil by na klasickou prudu. Nemyslím si však, že je taková organizace jednou či dvakrát za měsíce nereálná. Zájem ze strany studentů (minimálně ve vyšších ročnících) by byl, pokud vycházím z vlastních zkušeností. Na výšce nám vtloukali do hlavy zásadu propojení výuky s praxí, kompetence, motivaci, budování vztahu k předmětu. Třeba budoucí tělocvikáři budou taky osvícenější. Ve skutečném životě můžou žáci sportovat mnoha způsoby, ale jen o zanedbatelného promile si vyberou skoky přes kozu.

Nikdy nebudu fitness girl a ani to není můj cíl. Po maturitě jsem si zamilovala tenis a loni jsem se nadchla pro jumping a bosu. Třikrát týdně najednou nebyl problém. Mí spolužáci posilují, běhají a trénují na Spratan race. Ti, kteří spadali v lepším případě do průměru! A o to víc mě mrzí, když vidím, že teprve po letech zeslábnutí vzpomínek, sportujeme - ne díky tělocviku, ale spíše jemu navzdory.

Jaký byl váš vztah k tělocviku a jak na něj vzpomínáte? Kdyby vám škola nabídla podobnou možnost, využili byste ji? Na stupinici 1 až 10, jak velká je tohle utopie? :-)

P.S. Původně jsem vám chtěla napsat, jaké to je, když začnete zase po dlouhé době chodit cvičit, ale zřejmě pod vlivem diplomky se to zvrhlo do rozjímání. Tak příště!

P.P.S. Zřejmě pod vlivem diplomky se mi i tohle zdá jako idealistický canc zcela odtržený od reality, kdy se nechávám unášet na vlnách utopie. A přitom si pořád říkám, že to třeba projde a nebudu za úplného blbce! :-D

Aktualizace: P.P.P.S. Minimálně bychom mohli revoluci začít tím, že bychom do tělocvičny pustili hudbu. Mladí lidé milují muziku, většina z nich si projde obdobím, kdy hlásají, že je to jejich život. Ve všech fitcentrech hraje motivační hudba. Spousta pohybů vypadá blbě, ale s hudebním doprovodem se to změní. Levné, nenáročné. Tak proč sakra nehraje? :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Reformace tělocviku á la Tlapka iva 17. 04. 2017 - 20:52
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 18. 04. 2017 - 11:07
RE(3x): Reformace tělocviku á la Tlapka iva 18. 04. 2017 - 12:40
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka myfantasyworld 17. 04. 2017 - 21:11
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 18. 04. 2017 - 11:10
RE(3x): Reformace tělocviku á la Tlapka myfantasyworld 18. 04. 2017 - 21:59
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka chaostheory®pismenkuje.cz 18. 04. 2017 - 07:15
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 18. 04. 2017 - 10:42
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka brutally-honest 18. 04. 2017 - 12:28
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:14
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka mamka 18. 04. 2017 - 19:42
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka iva 18. 04. 2017 - 21:15
RE(3x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:05
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:04
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka radus 19. 04. 2017 - 07:30
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:53
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka sargo 19. 04. 2017 - 16:39
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:02
RE(3x): Reformace tělocviku á la Tlapka sargo 27. 04. 2017 - 13:13
RE(4x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 15:09
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka boudicca 19. 04. 2017 - 20:00
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:44
RE(3x): Reformace tělocviku á la Tlapka rebarbora 27. 04. 2017 - 17:52
RE(4x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 28. 04. 2017 - 14:54
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka rebarbora 27. 04. 2017 - 17:53
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka alienor 20. 04. 2017 - 10:34
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:34
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka rebarbora 21. 04. 2017 - 18:37
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:50
RE: Reformace tělocviku á la Tlapka damn-girl 23. 04. 2017 - 16:31
RE(2x): Reformace tělocviku á la Tlapka tlapka 27. 04. 2017 - 12:21