Bodu G bylo dosaženo

7. červen 2017 | 19.49 |

Miluju odškrtávací seznamy. Kolikrát si zapíšu i úplnou blbost, jen abych si ji mohla hned odfajfknout. Takže ne, žádné čuňačinky, dosáhla jsem něčeho podstatně jiného.

  • M - leden
  • G - červen 
  • R. - srpen 

5. 6. 2017, taková pěkná postupka. Konečně ranní skupina. Ze dvou komisí ta výrazně lepší - ne že by ti druzí byli vyhlášení saďouři, ale my je ani moc dobře neznali, zatímco "naše" komise byla opravdu "naše". Předemnou šla jedna dobrá, ale normální slečna, dále dle očekávání nejslabší článek, zatímco ti dva, od kterých se dalo čekat, že budou našprtaní, až po mně. Zdálo se, že hvězdy jsou mi nakloněny. Tak toho jen využít...

Áčko je sen, béčko výzva, céčko cíl.

Připravovala jsem se velice poctivě. Když se mě dva týdny před státnicemi mamka s mírnou nejistotou v hlase zeptala "Ale budeš se učit, že jo?", uznala jsem, že bych si to měla aspoň vytisknout. Při tom jsem zjsitila, že mi dvě otázky chybí. Ale našla jsem je a holt je zařadila na konec souboru. Takže jsem seděla vedle svých vytištěných státnicových otázek, občas si v nich něco zatrhla a často hovořila o defekaci své, toho, kdo vymýšlel taková témata, sestavil tuhle akreditaci, těch žvanilů, o kterých jsem se měla učit a tak vůbec celého světa. Jazykový korpus by z toho šel sestavit. Budu si muset vypláchnout hubu, fuj.

Přitom ZSV šlo docela dobře. Třeba osmičku, mezinárodní vztahy,jsem si jednou přečetla a věděla jsem, protože to dávala smysl. Jak jsem psala už v minulém článku - "Nakonec tedy doufám, že si vytáhnu mezinárodní vztahy, které mě daný semestr strašně prudily, protože přednášky nás zklamaly, museli jsme dojíždět na jinou fakultu, neměli jsme žádná žádná skripta a na výsledky testu jsme čekali dlouho. Ale to, co jsme probrali, bylo aspoň věcné, logické a představila jsem si to v praxi."


Zdroj: http://tlapka.pise.cz/562-a-buh-nam-seber-beznadej.html

Zato jsem se odmítla znovu učit celé dějiny filosofie. Prostě ne. Ale naučila jsem se krásné čtvrthodinové povídání ke každému období, jak se vůbec vymezuje, jak souvisí s dějinami a co obecně za témata se řeší. Z pěti otázek z prvního okruhu byly čtyři otázky dějiny filosofie a pátá vymezení filosofie, vědy, náboženství a umění, rozdíly a přesahy.

Z těch 8 stránek, co jsem k tomu tématu sehnala, jich 7 omílalo pořád to samé dokola. Ale pořád jsem měla naději, že tam naroubuju estetické koncepce, které jsem se učila v ZSV. Hlavně, že to nejsou dějiny filosofie, a už vůbec ne novověk. Ten mě pronásleduje od maturity. Už tam jsem si ho nechtěla vytáhnout, u bakalářek to byl taky můj největší strašák a teď by to byla konečná. Z těch 30 stránek výpisků jsem si pročetla zhruba polovinu a zapamatovala si jen ta témata, která se vůbec řešila. Ale kdo zaujímal jaké stanovisko? Já si to prostě nevytáhnu. Nesmím.

Nakonec jsem si aspoň osvěžila základní teorie společenské smlouvy, která jediná řešila něco věcného, co jsem si dokázala snadno předtavit - ještě před dveřmi kabinetu, kde se zkoušelo. Všude kolem byla spousta jídla, protože než jsme stihli nanosit občerstvení pro komisi do učebny, zatáhli tam první slečnu na potítko a dveře se zabouchly. Státnicová atmosféra už byla v plném proudu.

A: "Ale stejně, jste v pohodě. U bakalářek byla parta, pořád po sobě házeli nějaké termíny, jména, data... a mě to hrozně znervózňovalo, zjistila jsem, že nic neumím!"

Já: "My nemáme co házet."

Ondra: "Leda šavli."

Takže všechno podle plánu. Pokud se ptáte, kde byla Terka, tak doma - státnicovala až o den později.

Když mě zavolali dovnitř, byla jsem na záchodě. Takže jsem přiběhla, drapsla složky s modelovou hodinou a hrr do kabinetu jako velká voda. Sama vedoucí komise mě doprovodila k losu.

Áčko je sen, béčko výzva, céčko cíl. 

"Vylosujte si jednu žlutou filosofickou otázku a jeden modrý okruh společenských věd."

V ZSV jsem si věřila víc, tak jsem pro uklidnění otočila jednu modrou kartičku. Osmička.

Než mě to štěstí opustí, sáhla jsem po jedné ze zbývajících žlutých kartiček. Byly tři a věděla jsem, že V. si vytáhla středověk... Pětka.

Sedla jsem si na potítko a zatímco začali zkoušet Z. (z novověké filosofie, takže jsem mu odpustila, že po mně pořád něco chce, když mi ten novověk zavčasu odklidil z cesty), vrhla jsem se na mezinárodní vztahy a vztahy filosofie, vědy, náboženství a umění. Kdo nahoře mě má tak rád..?

Načrtla jsem si přípravu a pak jsme na sebe s vedoucí komise házely vědoucí pohledy, když Z. podával výkon na hranici úspěchu. Oni už chudáci nevěděli, jak mu pomoct, ty otázky, co mu dávali, bych věděla i já, a to jsem ten novověk fakt neuměla. U státnic by tohle fakt měly být už triviality.

No, ulehčil mi to. Když jsem se přesunula z potítka před komisi a začala s rozborem modelové hodiny na některé z průřezových témat, s poukázáním na to, že jsem si ji vyzkoušela už na praxích, cítila jsem se jako vítěz už jen proto, že mluvím plynule, ve větách a ne s tak šíleně nicneříkajícím mlžením a opakováním neustále téhož. Měla jsem výtisk pro každého člena komise (myslím, že Z. ne), tak se zapojili všichni a mě bylo jasné, že tímhle jsem je zaujala. U mezinárodních vztahů se nudili, protože na tenhle předmět jsme dojížděli na přírodovědu, takže to nebyla parketa nikoho z nich, ale všimla jsem si toho včas, tak jsem úvod zkrátila na minimum a pak rozvíjela spíše různé koncepce a paradigmata, to oni radši.

Abych se ale jen nechválila... samozřejmě, že se mi podařil i kiks. Tentokrát jsem boty neztratila (jenom mě odřely a v tašce jsem měla náplast jen takovou tu v kuse, takže jsem sháněla po katedře nůžky, jo a samozřejmě jsem absolvovala zkoušení s rozervanými silonkami), ale dostala jsem okno. Totální. To si tak povídáte o specificích vědy, filosofie, umění a náboženství... a přijde zákeřná otázka:

"A znáte nějakého vědce?"

To jsem ještě dala. Hawking to jistí a pak jsem jim popsala, že si nevzpomenu na jméno, ale je to ten vědec, co řeší teorii her, má schizofrenii a natočili o něm film Čistá duše, tak mi napověděli, že to je Nash. Jenže pak přišel ten průser.

"A nějakého umělce?"

Po půlminutě ze mě vypadl Michelangelo. A když jsem si uvědomila, že studuju literaturu, vypotila jsem ještě Kunderu. Cha, toto jsou ty pravé triviality, a ne kopernikánský obrat!

A pak ze mě promluvila Terka, protože já bych si tu drzost ještě před pár měsíci nedovolila - "No, kdybyste se mě nezeptali, tak jich znám milion...". Asi jsem fakt vypadala zoufale, protože se pousmáli a vedoucí komise, která učí gender, se mě zeptala ještě na nějakou umělkyni, ale vzpomněla jsem si na Toyen.

Když jsem odcházela, pochválil mě jeden z členů, že jsem pěkně mluvila, bez "jakoby" a podobných vycpávek. Tak jsem se přiznala, že trpím na "nějakým způsobem". A tak to bylo nějakým způsobem za mnou. Rozeslala jsem zprávy, že to mám, ale čekám na vyhlášení a známku. Áčko je sen, béčko výzva, céčko cíl. Los je základ, bude to nad plán.

Jak jsem se tak rozvalovala na židli před učebnou, prošel kolem učitel-manager, kterého známe z našeho působení na děkanátu. A ať prý se pak za ním stavím, že má pro nás zajímavou práci (zítra budeme prozentovat výukový seftware na nějakém veletrhu - když už ne státnice, tak tohle bude průser, á la Mongolové. Držte nám palce!). Ondrova vedoucí diplomky nám při své cestě kolem popřála štěstí, SMS mi napsala i vedoucí mé diplomky i vedoucí z děkanátu. Oni jsou skvělí...

Zkoušení se pak protáhlo, protože vedoucí komise odvolali vedle k oponentuře, nálada klesala. Z. vykládal, jak ho nenechali říct, co si nachystal (a ty dlouhé chvíle ticha nevyužil jako proč?), mě bolel každý krok, Ondra byl pořád ve střehu, kdy ho zavolají dovnitř, kde už A. kvůli té přestávce seděla na potítku dvakrát tak dlouho, a V. totálně položila únava. Navíc začalo být děsné horko a dusno. Ale dočkali jsme se. Když řekli, že to máme všichni, poznali jsme, že byli fakt, fakt hodní. A když řekli, že jsou dvě áčka, mohla jsem už jen kývnout, že to beru na vědomí a že děkuju.

Mám za sebou čtvero státnic a každé byly jiné, jen výsledek vždycky stejný. Ať už nade mnou drží ochrannou ruku kdokoli, doufám, že ještě jednou, ještě v srpnu, mi zachová přízeň.

A slibuju, že tentokrát se začnu učit dřív.

Ono těch zhruba 85 okruhů bude k... 

Ale kuš. Aspoň chvíli bez toho defekování! :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Bodu G bylo dosaženo flagg 07. 06. 2017 - 20:13
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:59
RE: Bodu G bylo dosaženo brutally-honest 07. 06. 2017 - 20:17
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:59
RE: Bodu G bylo dosaženo iva 07. 06. 2017 - 20:27
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo iva 09. 06. 2017 - 13:53
RE(3x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:58
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:57
RE: Bodu G bylo dosaženo atraktivnistrasilka 07. 06. 2017 - 20:34
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:41
RE: Bodu G bylo dosaženo alienor 07. 06. 2017 - 21:07
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:42
RE: Bodu G bylo dosaženo hroznetajne 08. 06. 2017 - 09:20
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:43
RE: Bodu G bylo dosaženo boudicca 08. 06. 2017 - 16:48
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:40
RE: Bodu G bylo dosaženo jedlik 09. 06. 2017 - 12:06
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:58
RE: Bodu G bylo dosaženo damn-girl 09. 06. 2017 - 22:20
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:38
RE: Bodu G bylo dosaženo cayenne®blbne.cz 10. 06. 2017 - 08:22
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 10:00
RE: Bodu G bylo dosaženo myfantasyworld 10. 06. 2017 - 20:13
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:38
RE: Bodu G bylo dosaženo sayonara 10. 06. 2017 - 21:19
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo sayonara 10. 06. 2017 - 21:20
RE(3x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:39
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:44
RE: Bodu G bylo dosaženo zlomenymec 11. 06. 2017 - 12:09
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 12. 06. 2017 - 09:37
RE: Bodu G bylo dosaženo radus 14. 06. 2017 - 08:45
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 16. 06. 2017 - 22:53
RE: Bodu G bylo dosaženo mrs. kant 16. 06. 2017 - 23:00
RE(2x): Bodu G bylo dosaženo tlapka 17. 06. 2017 - 10:46