Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2)

7. duben 2017 | 20.47 |

Rozluštění minulého článku a možná i mé životní křižovatky pro tento rok. Pro ty, kteří nemají přístup (zatím) do Předsíně - mám za sebou nostalgickou procházku po fakultě, kde jsem zjistila, že momentálně hledám a potřebuju něco jiného, a proto se vydávám hledat životní moudrost do knihovny.

Mezi velké přednosti fildy patří její poloha v centru města. Je to právě naše fakulta, která má v budově jedinou školní menzu, takže si jako jediní můžeme zajít na oběd "suchou nohou" Bejvávalo, menza už je zavřená a otevřeli novou v kampusu, který taky nově otevřeli, začínáme vypadat jako moderní univerzita!. Paní knihovnice už nás s Terkou zná. Terka je ta šílená, co jí chodí meziknihovní výpůjčky z celého světa, a já ta méně šílená, co se vždycky objeví s taškou plnou knih, zakvílí, že tohle všechno potřebuje k diplomce, takže se k tomu pořád vracím, a že už jsem překročila maximální možný počet prodloužení a jestli by to šlo napípat znovu na můj účet.

Pořád byl pátek třináctého ledna, takže mě velice potěšilo, když jsem na stole uviděla volně dostupnou termosku a talířek se sušenkami. "Knihovnický punč", hlásala papírová cedulka na stolečku. Jak říkám, naše škola začíná být uživatelsky mnohem příjemnější, byla by škoda odtud teď odcházet! Natočila jsem si kelímek punče, zahřál mě na těle i duši. Chvíli jsem seděla, přerovnávala půjčené knížky a svoje myšlenky. I když v punči nebyl alkohol Myslím, že ne!, měl na mě podivné účinky. Dostávala jsem podivné nápady a kupodivu i kuráž odhodlávat se k jejich realizaci.

Lékařská fakulta nepřipadá v úvahu, na sociální bych si moc s uplatněním nepomohla, na umělecké není obor, kam bych se vůbec mohla dostat, na pajdák už nepáchnu a o fildě již byla řeč. Vzpomněla jsem si na všechny ty řeči a články o tom, jací učitelé ve školství chybějí. Dopila jsem, natočila si ještě jeden kelímek punče na cestu a zamířila na přírodovědeckou fakultu. No dobře, to je celkem optimistické tvrzení. Ani jsem přesně nevěděla, kde ta fakulta je, ale věděla jsem, že tady někde v oblasti mezi knihovnou a mamčinou prací, kde jsem měla dnešek zakončit. Pokud cestou na fakultu narazím, osud tomu tak chtěl a zkusím tam své štěstí.

Co čert nechtěl Nebo spíš chtěl, je to přece čert!, fakultu jsem našla. Zastavila jsem se před ní a jako uhranutá zírala na plaketu u vchodu. Málem mě trefil šlak, když na mě vybafla znovu M., profesorka, tak často rozhodující o osudech svých studentů.

"Copak že na tu školu koukáte tak vyjeveně?"

"Uvažuju, jestli mám jít dovnitř, zeptat se na další studium."

"No tak pojďte, dneska je den otevřených dveří všude."

"Jenže já vůbec nevím, jestli jsem na správné budově, vím, že přírodověda je i na Hladnově a -"

"A na jaký obor se chcete zeptat?"

"Na matematiku.

" vydechla jsem a cítila jsem, jak se ta představa po svém vyřčení zhmotňuje.

"No tak to jste tu správně, pojďte!" málem mě drapsla za loket a zatáhla dovnitř. Nebo možná to i udělala, protože sama bych tam asi nikdy nevešla.

Stejně jako na fildě, i tady hned u vchodu hnízdila hlídka a slečna se mě ptala, co mě přivádí. Vylíčila jsem slečně svou situaci a ona mi zavolala kolegu, že prý tohle je jeho parketa. A on hned, že jo, že sraz zájemců o matiku začíná za 20 minut, ale že pro paní *už nevím titul* hned zajde, když už jsem tady. Bránila jsem se, že to není nutné, že jdu jen tak náhodou kolem a chtěla jsem se jen velmi nezávazně informovat a ať paní neruší, ale znáte to. Chlap. Na jemné náznaky nereaguje. Zase mě někdo musel chytit za loket a dotáhnout ty dva metry do nejbližších dveří, kde se objevila i sympatická dotyčná a spustila prezentaci katedry matematiky.

Znovu jsem jí stručně vylíčila svou situaci. Víte, já letos končím na fildě, učitelský dvouobor. Nevím, jestli seženu se svou aprobací práci, ale prý je zájem o matikáře. Co by obnášelo si doplnit aprobaci? Musím zase na pětiletý dvouobor?

Stejně tak zklamaně jako s úlevou jsem kývala hlavou, když mi líčila, že dvouobor by šel, jenže bych si musela individuálně domluvit, co by mi na češtině uznali, ale musela bych znovu skládat státnice. A po bakaláři bych byla pořád jako matikářka neaprobovaná, takže slečno, ideálně celých pět let denního dvouoborového studia. Což je skvělá zpráva, protože tohle můžu s čistým svědomím odmítnout, to po mně nemůže chtít ani děda.

"Ale jestli máte vystudované učitelství, tak byste mohla uvažovat o programu celoživotního vzdělávání."

Zarazila jsem se. O tom, že něco takového na škole máme a že to není totéž jako univerzita třetího věku, jsem věděla, ale vůbec mi nedošlo, že by se mě to mohlo týkat. Protože, hergot, já už budu taky dostudovaná a hledat svým způsobem rekvalifikaci.

"Nabízíme kurz přímo pro učitele, kteří už mají státnice z ped-psychu, ale chtějí si rozšířit aprobaci o nějaký obor. Je to dvouleté studium kombinovanou formou."

Dva roky. Kombinovanou formou, takže zřejmě dva dny v týdnu. Dost času pro studium i pořádnou brigádu.

"Zůstal by vám status studenta, i když ne v plném rozsahu."

Zaplatí za mě pojištění, to vyšší jízdné už unesu, hlavně, pokud si budu moct najít tu brigádu, když je škola jen dva dny v týdnu.

"Protože je to už pro kvalifikované učitele, předměty nezahrnují žádné ped-psych předměty, pouze oborovou didaktiku a matematiku jako takovou, samozřejmě s určením pro budoucí učitele matematiky."

Jenom matika pro matematikáře, ne matematiky. Žádný návrat na pajdák.

"Studium je ukončeno závěrečnou zkouškou."

Ok, to bude asi to samé jako státnice, ale pokud jich zvládnu patero, tak s šestými si taky poradím. A zůstane mi stejný titul, jen se rozšíří aprobace, nebudu překvalifikovaná.

"Studují zde starší učitelé i učitelé s rodinami, přesto je studijní úmrtnost relativně nízká. Upřímně, většinou ho nedokončí ti, které do toho natlačil zaměstnavatel."

Jsem pořád mladá, na studium přivyklá, kdežto oni se do toho musí zase dostat a řešit spoustu jiných věcí. Proč bych to nezvládla, i když je to matika?

"Jedinou nevýhodou studia je, že je placené. Ale velice ochotně na něj přispívají zaměstnavatelé, protože získají matematikáře a mohou na to čerpat dotace."

Výsledná suma ale nebyla hrozná a přemrštěná, navíc se platí po jednotlivých ročnících, kdyby mě po roce vyhodili, svět se nezboří. A tohle je slibná investice do budoucna. A pokud bych díky příslibu matiky sehnala práci...

Došla mi jedna děsná věc.

"Prosím vás, a jaké jsou podmínky přijetí? Já jsem s matematikou nikdy nepočítala Haha, začíná to nabývat nových významů., na střední jsem měla jedničky nebo dvojky, ale z matematiky jsem nematurovala." Přijímačky znamenají během dubna a května napsat většinu diplomky, naučit se na státnice ze ZSV a znovu i celou středoškolskou matiku. Rovná se prázdná množina, abych si tak osvěžila nově potřebnou terminologii.

"Tím, že jde o placené studium, žádné požadavky ani přijímací řízení nejsou. Díky tomu si navíc můžete podat přihlášku až do července. Jediný problém je, že můžeme studium neotřevřít pro nezájem, ale to nehrozí. Matikářů je málo a zájemců dost."

Všechno do sebe začalo zapadat. Dva roky studia, ale ne prezenčního, takže dost času pro práci i studium. Zůstala bych v centru Ostravy, pět minut pěšky od nového kampusu a minutu od mamčiny nové práce. Zůstala bych v oboru, nezískala vyšší titul, ale zároveň si rozšířila aprobaci a při studiu uvažovala zase jinak, než jak jsem dosud byla zvyklá z fildy. Mám kolem sebe dost lidí, kteří by mi s matikou mohli pomoct.

Objevili se první zájemci o setkání, zřejmě letošní maturanti. Poděkovala jsem a pomalu se začala sbírat k odchodu.

"Slečno, vemte si ten balíček na stole! To jsou dárečky pro uchazeče."

Shrábla jsem malou hromádku propagační předmětů. Pexeso-kvarteto s funkcemi, samolepka fakulty, skládací kalendář na letošní rok ve tvaru kopačáku a univerzitní tužka, kterou jsem na celé fildě nesehnala. Tahle byla zelená. Má oblíbená barva.

Barva mé dost možná nové fakulty.

Epilog: Momentálně řeším, jestli stihnu včas odevdzdat dostatečný díl diplomky, abych mohla vůbec ke státnicím. Ale jestli to stihnu a nenajdu nějakým zázrakem práci, tak do toho jdu. Vyhodit mě můžou vždycky, můžu jen získat, magistra už mi neodpářou. Ten den, když jsem se trochu oklepala, jsem z toho měla docela srandu a své studium matematiky brala jako něco absurdního a ve skutečném světě nerealizovatelného. I mamka se solidně bavila. Jenže čím víc jsme o tom mluvily, tím logičtěji se tato volba jevila. Na praxích jsem zjistila, že v následujících čtyřech letech z gymplu zřejmě odejde každý rok jeden matikář do důchodu. A matikářka, která celé roky chválila můj selský rozum který stejně myslím, že nemám, že jsem zoufalec, co se musí naučit i to, jak kupkovat prádlo do pračky, na přímý dotaz "Dovedete si mě představit, jak studuju učitelství matematiky?" řekla s asi dvouvteřinovým zaváháním, což jejímu rozhodnutí dodalo na důvěryhodnosti, než kdyby to vyhrkla bez váhání a okamžitě "Jo.".

Protože proč sakra ne.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) boudicca 07. 04. 2017 - 21:16
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 12:29
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) myfantasyworld 07. 04. 2017 - 21:56
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 12:30
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) brutally-honest 07. 04. 2017 - 22:05
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 12:31
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) iva 07. 04. 2017 - 22:40
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 12:32
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) zo 07. 04. 2017 - 23:20
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 12:34
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) epona 08. 04. 2017 - 07:26
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 12:36
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) eithne 08. 04. 2017 - 10:38
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 12:36
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) hroznetajne 08. 04. 2017 - 20:30
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 12:26
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) zlomenymec 09. 04. 2017 - 12:49
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 09. 04. 2017 - 21:45
RE(3x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) zlomenymec 10. 04. 2017 - 19:55
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) radus 12. 04. 2017 - 08:48
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 12. 04. 2017 - 20:05
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) alienor 13. 04. 2017 - 10:05
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 14. 04. 2017 - 20:06
RE: Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) rebarbora 21. 04. 2017 - 18:21
RE(2x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 21. 04. 2017 - 19:42
RE(3x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) rebarbora 22. 04. 2017 - 15:51
RE(4x): Svěř svůj osud pátku třináctého (2/2) tlapka 22. 04. 2017 - 21:09